Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukradené děti

30. 11. 2014 10:15:44
Fascinuje mě, kolik času a prostoru věnují čeští blogeři, fejsbukáři a v poslední době už i média a známější osobnosti kauze dvou českých dětí "ukradených" norskou sociálkou. Člověk má skoro pocit, že jsou to jediné české děti, na nichž je pácháno jakékoli příkoří, nebo kterým je třeba pomoct, a že odebrání dětí matce a jejich předání do pěstounské péče je to úplně nejhorší, co se může dítěti stát - nějaké leukémie, týrání vlastními rodiči, šikana, sebevražda kvůli odsudkům pro sexuální orientaci atd. jsou proti tomu procházkou růžovým sadem.

Nechápejte mne špatně, oné rodiny je mi samozřejmě líto, a způsob fungování norské sociálky se mi zdá poněkud nešťastným. Na druhou stranu frekvence, s jakou na mne vyskakuje právě a jenom tento případ - pořád dokola, ze všech možných i nemožných koutů internetu - už mi připadá poněkud podezřelá.

Možná jsem se nějakým zázrakem ocitla v České republice z paralelní dimenze, kde jsme tak neuvěřitelně šťastnou zemí, že je u nás třeba bojovat jenom za tyto dvě děti, a všechny ostatní jsou zdravé, vpořádku a v bezpečí. A možná je jenom českej internetovej a mediální svět plnej pokrytců, kteří za svou internetovou či veřejnou kariéru snad ani jednou nezmínili žádné dítě v nouzi, ale teď mají najednou plný gatě empatie, protože tohle lze, na rozdíl od dětské leukémie, docela výhodně použít k obhajobě názorů s dětskými právy zcela nesouvisejících (Omg, Norsko je zlé na cizince, ale jenom na některé cizince... chápejte, k muslimům si tam tohleto nikdo nedovolí!).

Tak já zkusím nadhodit pár hloupejch detailů, jo? Jenom za letošek zemřelo několik dětí kvůli šarlatánům, kteří jejich rodičům doporučili ukázat prostředník standardní medicíně. Kde jsou ty davy pobouřených ochránců dětských práv vyhrožující jadernejma bombičkama svrženejma na domy šarlatánů (a nikoli na Oslo)? Počet týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí v ČR rok od roku roste, odhalených případů je každý rok několik tisíc. Kde jsou armády dobrovolníků nabízejících těmto dětem a jejich rodinám pomocnou ruku (a nikoli jen rodině sourozenců Michalákových)? V minulém roce bylo utýráno devět dětí. Kde jsou blogeři bijící na poplach, že má dítě především právo na vlastní život (a nejen na vlastní rodiče)! Asi 60 dětí ročně u nás umírá na rakovinu, kde jsou petice za to, aby stát zlepšil péči o nemocné děti, dal více peněz na výzkum apod. (a nikoli za to, aby stát vykopl norského velvyslance a stáhl zpět toho našeho)? Každý rok se u nás rodí asi 30 dětí s cystickou fibrózou. Je možné zavést plošný screening a moderními metodami zabránit dokonce už početí postiženého dítěte - počet případů by se smrskl tak na jeden až dva ročně. Test stojí 50 Kč na člověka. Kde je tlak na vládu, aby testování zavedla, anebo alespoň pomohla s jeho propagací, i kdyby podstoupení testu bylo nakonec dobrovolné a lidé si ho platili sami (tím by se vláda přece taky postavila za práva rodin vychovávat své zdravé potomky, a za práva dětí na plnohodnotnej život)?


Nic z toho se svou důležitostí asi ani zdaleka nemůže rovnat kauze Michalákových. Vždyť tam jde o celé dvě zdravé a žijící děti!


Jste-li člověkem, který se o dětská práva dlouhodobě zajímá, a pomáhá, kde se dá, třebas se i účastní léčení nemocných dětí, a náhodou se v současnosti zabýváte i touto kauzu, nemusíte se urážet, o vás tento článek není. Nebo jste se dosud o nic podobného nezajímali, ale teď jste si všimli tohoto smutného případu, a chcete aktivně pomoci (a ne si jen přihřívat polívčičku vlastních ideologií či konsporačních teorií), ani o vás tento článek není. Pro koho a kom je tento článek především? Inu pro ty a o těch, kteří dnes mají plnou hubu těchto dvou dětí, ale

... Nobelovu cenu za mír pro Malalu Yousafzai komentovali slovy o nějaký muslimský krávě, jejíž veškerej úspěch spočívá v tom, že se nechala postřelit

... léčení britského chlapce s nádorem v pražském protonovém centru komentovali slovy o britskejch fraccích, do kterejch nám nic není, a ještě přihodili pár bonmotů o přičmoudlících

... narození Milovických paterčat komentovali urážkami rodičů, kteří si, jako všichni romského původu, sekají spratky jak Baťa cvičky, hlavně aby nemuseli do práce

... svorně proklínají jakékoli život chránící nařízení vlády nebo EU, včetně zarputilého boje proti zákazu kouření v restauracích, přičemž požívají formulky "i kdyby to mělo zachránit jediné dítě!" jako posměšku

... vysmívají se každému mrtvému dítěti, za jehož smrt mohlo oblbnutí rodičů nějakým alternativním kreténem, anti-vakcinačními fanatiky apod. s tím, že se aspoň špatné geny samy vyřadily z populace

... zásadně odmítají jakékoli zasahování cizích států do vnitřních záležitostí země. Amíci v Afghánistánu jsou absolutní zlo, za všechny severoafrický krize z posledních let může židozednářský spiknutí řízený z Ameriky, EU by měla za každou cenu držet svý špinavý pracky od Ukrajiny (ruští vojáci se tam dovolenkovat pochopitelně mohou, jak se jim zlíbí)... ale tu hnusnou norskou sociálku by měl někdo zničit, tu jim tam teda tolerovat nesmíme, vždyť nejde jen o naše dvě děti, ale i o spoustu dalších včetně těch norskejch, omg! jaktože někdo nezasáhne??? Let's Nuke Oslo!

... a v zásadě libovolnej další kretén, kterýmu můžou bejt ukradený všechny děti světa, přičemž ty s jinou barvou kůže, "špatnou" krajinou původu, anebo třeba "nedobrou sexuální orientací" by podle něj ukradeny přímo být měly, ale teď se bude do krve bít za dvě cizí děti, protože mu to v jistých kruzích vylepší imič.


Je mi samozřejmě jasné, že se mi v komentářích objeví asi miliarda poznámek na téma "OMG! Jak můžeš obhajovat norskou sociálku! Že se nestydíš, takhle pomlouvat tu nebohou rodinu!", už jsem tak nějak zvyklá, že zejména husy nejpotrefenější neumí číst, respektive nejsou schopny pochopit čtený text. Mediálně - a internet se stává médiem opravdu mocným - naboostované kauzy obratně kradou pozornost od jiných (ne?)podstatných věcí. Nepřikyvujeme s davem do rytmu? Pak jsme ti zlí. Case solved. V titulku tohoto povzdechnutí stojí "ukradené děti", a nepochybuju, že většina čtenářů z titulku okamžitě poznala, že půjde o ty dva kluky. O koho jiného? Všechny ty týrané, nemocné, zanedbané, barevné, šikanované a jinak potřebné děti jsou přece ukradené nám.

Autor: Lenka Jelena Příplatová | neděle 30.11.2014 10:15 | karma článku: 15.30 | přečteno: 1320x

Další články blogera

Lenka Jelena Příplatová

17. listopad a Santa Claus

Před pěti lety jsem byla požádána Literárními novinami, abych sepsala článek obhajující Santa Clause oproti Ježíškovi - zatímco Ježíška byl ochoten hájit kde kdo, na stranu Santy se nikdo příliš nehnal. Jsme správní vlastenci, ne?

14.11.2016 v 13:44 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 467 | Diskuse

Lenka Jelena Příplatová

Expozice Archa Noemova: Politicky korektní kabinet kuriozit

tl;dr: Expozicí Archa Noemova nás Národní muzeum ujistilo, že jsou jeho odborníci chytří lidé, kteří ovládají řadu dlouhých a obtížných slov, a zároveň vyřešilo tři nejpalčivější problémy své současné existence:

11.11.2016 v 11:27 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 449 | Diskuse

Lenka Jelena Příplatová

O bozích, skepsi a Grygarech

V posledních dnech se, jako už zhruba po tisící, strhla na facebooku soutěž o nejpravějšího skeptika*. Co to je? To nikdo neví, ale každý na to má vlastní názor a nebojí se ho použít.

1.7.2015 v 1:13 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 993 | Diskuse

Lenka Jelena Příplatová

O školách a holubnících

Diskuse kolem školství a vzdělávání se někdy dostávají do pro mne zcela nepochopitelných rovin. Na výkřiky: "Matika je zbytečná!" jsem si už zvykla, a považuji je tak trochu za kolorit společnosti. Kvákání žab u rybníka

16.6.2015 v 14:02 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 542 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

ODS si spletla století, na sliby už jim nikdo neletí...

Tak nám dnešek přinesl Vyšehradskou deklaraci. Nevím, čím se tento krásný kout Prahy provinil, ale to jejich prohlášení je tak optimistické, zalité sluncem. Proč mě jen napadá skvělý Michalkův film "Znaveni sluncem"?

17.8.2017 v 16:41 | Karma článku: 19.06 | Přečteno: 275 | Diskuse

Mirka Karásková

Všudypřítomné penisy

Teď nemám na mysli kult penisu, který je protkán různými kulturami po celém světě, ale fyzické, hmatatelné penisy.

17.8.2017 v 15:33 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 962 | Diskuse

Zuzana Sobíšková

Nejvíce dlužníků se rodí ve čtvrtek

Jste narozeni ve čtvrtek, nečeká vás vůbec dobrý život. Bohužel se zadlužíte a na Vaše dveře zaklepá soudní exekutor či jeho vykonavatel a začne Vám polepovat Váš nábytek, ledničku, domácí mazlíčky a vůbec všechno.

17.8.2017 v 14:40 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 611 | Diskuse

Josef Nožička

Proč na některých školách většina žáků neodmaturuje? Vysvětlení je poměrně jednoduché…

V České republice v současné době existují střední školy, na nichž zkoušku z dospělosti nesloží více než polovina žáků.

17.8.2017 v 13:20 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 2414 | Diskuse

Jan Lunga

Pánové, pojďte si s námi zatancovat!

Paní Marie z Jižní Moravy mě požádala, abych na těchto stránkách uveřejnil jeden její krátký článek, protože ona sama to neumí a nemá zde ani svoje stránky. Rád plním její přání.

17.8.2017 v 13:17 | Karma článku: 6.36 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1322

Internetový troll, pohlaví ženské, v současnosti si hrající na biologa. Adultní jedinec s antitheistickými sklony, fanatik antifanatismu, fanoušek antiky.

Fair Warning: Ačkoli je autorka členkou výboru Klubu skeptiků Sisyfos, členkou spolku Ateisté ČR, jakož i zaměstnankyní Katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK, názory publikované na tomto blogu jsou výhradně její vlastní, a v žádném případě je nelze zaměňovat s oficiálními stanovisky libovolné organizace, v níž kdy figurovala, figuruje, či figurovat bude.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.