Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SEX: Chcete vědět víc? (My ano!)

28. 01. 2015 10:31:33
Nevím, zda je na vině moje osoba nebo má profese, když se však sejdu s poněkud vyšším množstvím lidí (čili například s jedním dalším), debata se po krátké či ještě kratší době obvykle stočí někam k rozmnožování, pohlavnímu výběru, a odborným biologickým otázkám typu „proč mi ty kozy vlastně připadají tak sexy“? Není tomu ostatně tak dávno, co mi i moje drahá maminka po chvíli nesmělého přešlapování povídá: „Víš, my jsme se včera na srazu dvanáctiletky nemohli dohodnout... a já, když prej mám tu dceru bioložku... no, jako, nevíš náhodou... má kohout penis? A jestli ne, jak to vlastně s těma slepicema dělá?1“

Přiznám se, že se mé biologické záliby obvykle točí v poněkud jiných vodách. Ve volných chvílích sleduji kreacionistické humory – ať už ty jako vtip zamýšlené2, anebo mnohem vtipnější, pronášené, bohužel, se zcela vážnou tváří3, ve chvílích ještě volnějších pak v internetových vodách lovím působivé ilustrační obrázky4 osob postižených nějakým obzvláště milým parazitárním onemocněním. Používám jich ve svých přednáškách5 místo vtipů – z nějakého důvodu se potom málokomu chce usnout. Protože jsem se však v posledních letech přesvědčila, že popis geneticky podmíněných chorob způsobujících krutou a bolestivou smrt svým nositelům, nejlépe v prvních měsících jejich života, nebývá vždycky úplně vítaným oživením konverzace, zejména je-li snad právě podáván oběd, oživuji si nyní čas od času i různé etologické poznatky z oblasti zvířecích (a tedy i lidských) námluv. Z nějakého důvodu slovní spojení „anální otvor“ vadí u večeře mnohem méně ve spojitosti se sexem6, nežli s kořením produkovaným obřími písečnými červy z planety Arrakis7. Člověk se pořád učí...

Doba je ovšem zlá; internety má dneska každý, a tak se nejnovější poznatky ze sexuologických, psychologických a leckdy i veterinárních ordinací dozvídáme prakticky denně. Co vám potom má nebohý biolog vykládat nového? Inu, řešení je nasnadě. Musí si vytvořit poznatky zcela čerstvé, médii dosud neprobrané!

To ovšem není jen tak. My si tu sice můžeme pod fousy brblat hypotézy naprosto originální, dokud je ovšem na něčem či na někom neověříme, nemůžeme se o ně s vámi s čistým svědomím podělit. A tak vám teď nabízíme jedinečnou příležitost: Pokud se s námi prostřednictvím našeho zbrusu nového dotazníku podělíte o chvíli času a pravdivých údajů, my se s vámi na oplátku podělíme o zcela nové poznatky týkající se mimo jiné oblasti sexuální8. Dotazníček je, pravda, trochu dlouhý, hned po jeho vyplnění se však dozvíte několik informací o tom, jak si stojíte ve srovnání s respondenty našich předešlých průzkumů. V průběhu i po skončení studie vás potom budeme zásobovat zajímavými informacemi, které získáme analýzou vašich odpovědí. Nebojte se, dotazník je zcela anonymní. Naleznete jej zde, naši skupinu přátel a příznivců evoluční biologie a psychologie potom najdete na facebookové stránce Pokusní králíci, kde se jednou až dvakrát do týdne objevují zajímavé informace z našich i cizích výzkumů, občasné dotazníky a čas i možnosti soutěžit o zajímavé knihy a veselá králičí trička. Kromě vyplnění dotazníku vám budeme velmi vděční i za jeho sdílení!

Odskok do sousedních vod mimovýzkumných: pokud vás ve slabších chvilkách zajímají i témata jiná než sexuální, zkuste zavítat na pravidelný přednáškový cyklus Pátečníci, anebo si jej aspoň nalaďte na youtube.

Odkazovníček:

1) Odpověď mohou zvídaví čtenáři nalézt například na Oslovi.

2) Jeden z mých nejoblíbenějších kreacionistických komiksů přímo ze stránek vrchního amerického pábitele Kena Hama Answers in Genesis.

3) Ministerstvo zdravotnictví varuje, po shlédnutí odkazovaného videa možná ucítíte neukojitelnou touhu navěky opustit naši planetu. Byli jste varováni.

4) Dobré ráno, chystáte-li se ke spánku.

5) Upozornění: žádného ze jmenovaných parazitů nelze diagnostikovat ani léčit přístrojem Oberon. Tento je schopen identifikovat a odstranit výhradně přetlak ve vaší peněžence.

6) Módní témata lze přece diskutovat za všech okolností!

7) Nemódní literaturu raději zabalit do obrázku nevinných koťátek.

8) Ostatně s prvními výstupy z dotazníku jakož i s jedním z důvodů, proč jsme se vlastně najednou posunuli k takto šťavnatým tématům, můžete už teď nalézt v nejnovějším blogu Prof. Jaroslava Flegra.

Autor: Lenka Jelena Příplatová | středa 28.1.2015 10:31 | karma článku: 9.16 | přečteno: 1579x

Další články blogera

Lenka Jelena Příplatová

17. listopad a Santa Claus

Před pěti lety jsem byla požádána Literárními novinami, abych sepsala článek obhajující Santa Clause oproti Ježíškovi - zatímco Ježíška byl ochoten hájit kde kdo, na stranu Santy se nikdo příliš nehnal. Jsme správní vlastenci, ne?

14.11.2016 v 13:44 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 475 | Diskuse

Lenka Jelena Příplatová

Expozice Archa Noemova: Politicky korektní kabinet kuriozit

tl;dr: Expozicí Archa Noemova nás Národní muzeum ujistilo, že jsou jeho odborníci chytří lidé, kteří ovládají řadu dlouhých a obtížných slov, a zároveň vyřešilo tři nejpalčivější problémy své současné existence:

11.11.2016 v 11:27 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 462 | Diskuse

Lenka Jelena Příplatová

O bozích, skepsi a Grygarech

V posledních dnech se, jako už zhruba po tisící, strhla na facebooku soutěž o nejpravějšího skeptika*. Co to je? To nikdo neví, ale každý na to má vlastní názor a nebojí se ho použít.

1.7.2015 v 1:13 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 998 | Diskuse

Lenka Jelena Příplatová

O školách a holubnících

Diskuse kolem školství a vzdělávání se někdy dostávají do pro mne zcela nepochopitelných rovin. Na výkřiky: "Matika je zbytečná!" jsem si už zvykla, a považuji je tak trochu za kolorit společnosti. Kvákání žab u rybníka

16.6.2015 v 14:02 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 544 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Tekoucí písek – dá se v něm utopit?

Původně pevná země se najednou otevře, aby spolkla dům. Fikce nebo realita? Tekoucí písek je skutečně schopný pohltit celé domy. Dá se v něm utopit? (délka blogu 3 min.)

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 384 | Diskuse

Pavel Suk

Mochovce – jaderná elektrárna, nebo past na peníze

Dnešní článek bude věnován slovenské jaderné elektrárně Mochovce, která je ve výstavbě již od roku 1981. Podle plánů měly být v komplexu 4 jaderné reaktory VVER-440 ale během let došlo k událostem, které vedly ke zpoždění výstavby

18.10.2017 v 20:02 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 242 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii-8.Bunkový genóm ako báseň. Posunieme „hranice“ života?

Ukázalo sa, že na procesy genetických zmien je možné, ba nutné, aplikovať princípy informatiky a kombinatoriky. Aké sú niektoré závery týchto empirických vied pre biológiu? - Je živá už molekula RNA? Kde vlastne začína život?

16.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 5.98 | Přečteno: 83 | Diskuse

Jan Fikáček

Dnešní fyzice trochu chybí.... fyzika, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá

Matematika je náš nejlepší "smysl", kterým vidíme nejhlouběji do světa elementárních částic, či nejostřeji do minulosti vesmíru. Tento superiorní "smysl" má ale, bohužel, i své "optické klamy" a nedostatky.

16.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 19.95 | Přečteno: 507 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč jsou stopy v mokrém písku nakrátko suché?

Když se procházíte po mokrém písku, můžete si všimnout zajímavého jevu. Písek, na kterém právě stojíte, se zdá být světlejší a sušší než zbytek pláže. Je to trik nebo optický klam? (délka blogu 5 min.)

16.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.17 | Přečteno: 516 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1324

Internetový troll, pohlaví ženské, v současnosti si hrající na biologa. Adultní jedinec s antitheistickými sklony, fanatik antifanatismu, fanoušek antiky.

Fair Warning: Ačkoli je autorka členkou výboru Klubu skeptiků Sisyfos, členkou spolku Ateisté ČR, jakož i zaměstnankyní Katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK, názory publikované na tomto blogu jsou výhradně její vlastní, a v žádném případě je nelze zaměňovat s oficiálními stanovisky libovolné organizace, v níž kdy figurovala, figuruje, či figurovat bude.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.