Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

List nemusí tě, Bože...

18. 11. 2008 11:09:49
Tak máme zase to výročí. Čeho? No přece toho dne, od kterého to jde všechno jenom z kopce. Aspoň to kolem sebe slýchám častěji, než by mi snad i bylo milé. Nemyslím si to. Předně si nemyslím, že by snad vůbec bylo možné jít z toho absolutního dna, kam jsme byli na předlouhých čtyřicet let vrženi, ještě někam z kopce. A rovněž tak si nemyslím, že by se polistopadový vývoj ubíral nějak zásadně špatným směrem. Ano, jsme na houpačce; ano, nedávno proběhlé volby stály za... no, prostě nás ještě zřejmě něco stát budou. Ale pod ten listopad jsme dosud neklesli. A dá-li vůle lidu, snad už ani nikdy neklesneme.

Přesto. Jak jsem se dnes večer dívala na dokumentární film Občan Havel, napadla mne neveselá myšlenka, že my jsme si to nejlepší už vlastně vybrali. Lidé, kteří stáli u zrodu našeho státu, jak toho Československého v tom dávném roce 1918, tak toho současného, postkomunistického, byli tím nejlepším, v co jsme vůbec mohli doufat. Masaryk a Havel. Který stát, obzvláště s tak krátkou svobodnou historií, se může pyšnit takovými dvěma osobnostmi? Jak ještě můžeme chtít víc? A chceme vůbec?

A v tom je možná právě ta potíž. My bychom snad i chtěli, ale dokážeme vůbec kdy dostát takovému závazku? Může snad někdo v této zemi vstát a s upřímnými přesvědčením říci: "Ano, já tu laťku nesnížím."? Pan Prezident Havel - neříkám bývalý, neb on je ztělesněním toho slova a nikdy jím být nepřestane - u nás zavedl standard šarmantního prezidenta s mezinárodní reputací, člověka, který vždycky stojí za tím, co je správné. Dovedl naplnit svou funkci v těch nejdůležitějších bodech: jako reprezentant našeho národa i jako jeho zrcadlo, reflektující naše přednosti i nedostatky; byl zosobněním naší naděje.

Snad jsme si to dříve ani neuvědomovali. V těch prvních chvílích snad - když jsme si s nosy nalepenými na rádia či televize prvně dovolili letmo připustit, že naším prvním prezidentem bude právě on, Václav Havel; to byl zázrak. V jedné chvíli došlo k té nejneuvěřitelnější a zároveň nejsamozřejmější věci, jakou jsme si vůbec mohli představit - no ano: kdo jiný? Kdo jiný!

Ale pak jsme zvolna začli střízlivět. Nežili jsme v pohádce. Náš svět se začal zlepšovat, ale brzy bylo jasné, že dokonalosti nikdy nedosáhne. Samozřejmě, to bylo jasné vždycky, právě proto, že nežijeme v pohádce. Ale kdo by si to v polistopadové euforii připouštěl? Kdo jiný by si měl tu kocovinu odskákat, než právě pan Prezident? Však to byl on, kdo nám tehdy sliboval to příslovečné modré z nebe. Stihli jsme zapomenout na všechny jeho přednosti a náhle byly vidět pouze nedostatky; a ještě mnohdy smyšlené. No dobře, s nástupem nového prezidenta už to řada z nás vidí zase trochu jinak - ony ty studené sprchy mají vážně něco do sebe. Někdy mám ale pocit, že jsme mu to probuzení se do reality nikdy zcela neodpustili.

Když jsem se pár let zpátky potýkala se svou zkouškou dospělosti, přichystal si na nás osud v podobě učitelského sboru zajímavé zadání maturitní slohové práce - úvahu na téma citátu Vladimíra Holana "List nemusí tě, Bože, prosit o nic, dal jsi mu růst a on to nepokazil." Tehdy jsem spíše vytušila, co bych tak asi měla psát, a nutno říci, že to vyšlo. Dnes už bych věděla, kterak se zadáním naložit.

Pan Prezident se také o nic prosit nemusí. Osud mu dal do rukou správu našeho státu v době, kdy jsme se po desítkách let zotročení prvními vratkými krůčky vydávali na cestu k vytoužené svobodě. A on to nepokazil. Na svém stromě byl prvním listem, a byť se i on někdy chvěl pod tlakem proměnlivé doby, o to byl pevnější.

A tak když dneska zapaluji svíčku, není to jen za ten zlom, za dnešní den, za první vánek naděje. Je to i za celé období, kdy v čele našeho státu stál největší Čech naší současnosti, pan Prezident Václav Havel. Přála bych si, abychom se alespoň, když už nám zřejmě nebude dáno nastavenou laťku překonat, cítili zavázáni udržením jeho standardu. Alespoň tolik úcty by si on i všichni ti, kteří stáli u vzniku tohoto státu i jeho bojů za svobodu, rozhodně zasloužili.

Pane Prezidente, děkuji, že jste se nám stal.

Autor: Lenka Jelena Příplatová | úterý 18.11.2008 11:09 | karma článku: 10.85 | přečteno: 1296x

Další články blogera

Lenka Jelena Příplatová

17. listopad a Santa Claus

Před pěti lety jsem byla požádána Literárními novinami, abych sepsala článek obhajující Santa Clause oproti Ježíškovi - zatímco Ježíška byl ochoten hájit kde kdo, na stranu Santy se nikdo příliš nehnal. Jsme správní vlastenci, ne?

14.11.2016 v 13:44 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 475 | Diskuse

Lenka Jelena Příplatová

Expozice Archa Noemova: Politicky korektní kabinet kuriozit

tl;dr: Expozicí Archa Noemova nás Národní muzeum ujistilo, že jsou jeho odborníci chytří lidé, kteří ovládají řadu dlouhých a obtížných slov, a zároveň vyřešilo tři nejpalčivější problémy své současné existence:

11.11.2016 v 11:27 | Karma článku: 13.06 | Přečteno: 462 | Diskuse

Lenka Jelena Příplatová

O bozích, skepsi a Grygarech

V posledních dnech se, jako už zhruba po tisící, strhla na facebooku soutěž o nejpravějšího skeptika*. Co to je? To nikdo neví, ale každý na to má vlastní názor a nebojí se ho použít.

1.7.2015 v 1:13 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 998 | Diskuse

Lenka Jelena Příplatová

O školách a holubnících

Diskuse kolem školství a vzdělávání se někdy dostávají do pro mne zcela nepochopitelných rovin. Na výkřiky: "Matika je zbytečná!" jsem si už zvykla, a považuji je tak trochu za kolorit společnosti. Kvákání žab u rybníka

16.6.2015 v 14:02 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 544 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 11.87 | Přečteno: 302 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 11.09 | Přečteno: 191 | Diskuse

Přemysl Čech

Poštovní doručovatelka - ohrožený druh

Lidé, žijící o samotě, se na ně vždycky těšili. I když nenesly důchod, dopis od blízkých, nesly alespoň úsměv a pozdrav. A ten den zase lépe uběhl, člověk se měl na koho těšit a koho vyhlížet.

19.10.2017 v 12:32 | Karma článku: 9.11 | Přečteno: 400 | Diskuse

Marie Kolářová

Zrušte stravenky, bude víc svobody

Stravenky patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým bonusům, a i když občas přijde na přetřes laškování s jejich rušením, v okamžiku, kdy se láme chleba, politici zařadí zpátečku a stravenkový byznys běží dál.

19.10.2017 v 11:44 | Karma článku: 17.13 | Přečteno: 585 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1324

Internetový troll, pohlaví ženské, v současnosti si hrající na biologa. Adultní jedinec s antitheistickými sklony, fanatik antifanatismu, fanoušek antiky.

Fair Warning: Ačkoli je autorka členkou výboru Klubu skeptiků Sisyfos, členkou spolku Ateisté ČR, jakož i zaměstnankyní Katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK, názory publikované na tomto blogu jsou výhradně její vlastní, a v žádném případě je nelze zaměňovat s oficiálními stanovisky libovolné organizace, v níž kdy figurovala, figuruje, či figurovat bude.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.